تفاوت رم و هارد دیسک
 
لفظ حافظه (رم )  و هارد دیسک در رایانه ، توسط بسیاری از کاربران اشتباهی به جای یکدیگر به کار می رود و این استفاده اشتباه موجب شده است تا بسیاری از کاربران ، نتوانند تفاوت میان این دو را تشخیص داده و دلیل استفاده از آنها روی رایانه را متوجه شوند.
 
گاهی اوقات وقتی از کاربری سوال می شود حافظه رایانه است چقدر است در پاسخ می گوید : رایانه ام 160 گیگابایت حافظه دارد و این پاسخ یکی از رایج ترین جواب هایی است که در آن ، ظرفیت رسانه ذخیره ساز همچون هارد دیسک به جای حافظه رم عنوان می شود.
 
دوست دارید بدانید حافظه با  هارد دیسک چه تفاوت هایی دارد  و هر کدام در چه شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد ؟
 
 
رم ( RAM)
حافظه رم به عنوان یک حافظه موقت در سیستم عامل عمل می کند. بسیاری از برنامه ها هنگام اجرا ، مقداری از اطلاعات خود را به حافظه رم منتقل کرده و رایانه نیز از این حافظه اطلاعات را مورد دسترسی قرار می دهد. در نهایت نیز زمانی که برنامه مورد نظر بسته شود یا فعالیت مورد نظر خاتمه یابد ، اطلاعات از روی رم حذف شده و این حافظه در اختیار برنامه های دیگر قرار می گیرد. حافظه رم برای نگهداری اطلاعات روی خود نیازمند منبع تغذیه ولتاژ است . به این ترتیب در صورتی که رایانه خاموش شود و برق مورد نیاز برای این حافظه تامین نشود ، اطلاعات ذخیره شده در آن نیز حذف می شود و این همان دلیل موقتی بودن اطلاعات ذخیره شده در حافظه رم با هر بار خاموش و روشن کردن رایانه است . همچنین حافظه رم از سرعت بسیار بالایی نیز برخوردار است.
 
حافظه رم ( RAM ) را با کلماتی همچون :
Memory , DDR Memory, DDR2, DDR3 Memory می نامند.
 
 
هارد دیسک ( Hard Disk یا HDD )
هارد دیسک زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید اطلاعاتی را برای مدتی طولانی روی رایانه ذخیره کنید. این اطلاعات با قطع برق از بین نمی رود و اغلب هارد دیسک ها دارای ظرفیت های بسیار بیشتری نسبت به حافظه رم هستند.
 
هارد دیسک سرعتی به مراتب پایین تر نسبت به حافظه رم دارد و هزینه تهیه آنها نسبت به هر گیگابایت ظرفیت نیز به مراتب پایین تر از حافظه های رم است. هارد دیسک های مبتنی بر حافظه فلش ، نسل جدید هارد دیسک ها به شمار می رود که با عنوان SSD یا Solid State Drive نامیده می شود.