کاهش مصرف برق کامپیوتر
 
در سال های اخیر استفاده از منابع رایانه در محدوده 300 تا 450 وات ، مرسوم و رایج بوده است که مقدار آن این روزها به 850 وات نیز می رسد. بدین ترتیب می توان مصرف 370 وات را به عنوان متوسط و میانه مصرف تغذیه رایانه ها در نظر گرفت. همچنين متوسط مصرف نمايشگر را بايد به اين مقدار بيفزاييم.
مصرف نمایشگرهای موجود همانند CRT ها بین 200 تا 140 وات و مصرف نمایشگرهای مسطح ( LCD ها) بین 40 تا 80 وات در نظر گرفته می شود. در گذشته انرژی لازم برای فعالیت نمایشگرها ، توسط منبع تغذیه تامین می شد که به عنوان Back to Back معروف بود. اما امروزه با توجه به افزایش مصرف رایانه و همچنین کاربرد مستقل نمایشگرها ، تغذیه آنها به صورت مستقل تامین می شود. لذا ما می توانیم به متوسط مصرف منبع تغذیه (370 وات) میزان تقریبی مصرف نمایشگر LCD  حدود 80 وات  را نیز بیفزاییم. در نتیجه مصرف برق هر رایانه ، حدود 450 وات در نظر گرفته می شود . با عنایت به این که هر روز کاری به عنوان نمونه در شرکت های دولتی حداقل 8 ساعت است ، در طی 22 روز کاری در هر ماه مصرف انرژی برق ماهیانه هر سیستم رایانه در شرکت نمونه به شرح ذیل محاسبه می شود :
80 ( کیلو وات ساعت) - 22 (روز) *  8  (ساعت ) * 450 (وات)
با فرض در نظر گرفتن حداقل تعداد 1000 سیستم در شرکت مورد نظر ، میزان انرژی مصرفی این تعداد رایانه معادل 80 MWH می شود که این میزان به علاوه وسایل جانبی همانند اسپیکرها ، پرینترها ، اسکنرها و سرورها و همچنین با در نظر گرفتن کشیک ، شیفت و اضافه کار افراد به میزان 100 MWH خواهد رسید. حال با فرض این که هر کاربر در شرکت مذبور با صرف زمان چهار ساعت کاری در روز معادل نصف ساعت کاری روزانه با رایانه خود کار کند ، باید تمهیدی اندیشید که در 4 ساعت باقیمانده انرژی مصرف رایانه صفر و یا نزدیک به صفر وات شود ( ضمن این که در همان 4 ساعت کار با رایانه نیز زمان های تلف شده و بدون استفاده از سیستم وجود دارد. ) در ادامه خواهیم دید که با اعمال تنظیمات داخلی رایانه و یا نصب و استفاده از سخت افزارهای پیشنهادی می توان در مجموع 1000 سیستم رایانه ، میزان قابل توجهی انرژی ( معادل 50 MWH) در هر ماه صرفه جویی کرد که این مقدار حدود 50 درصد صرفه جویی انرژی را به دنبال خواهد داشت .
خاطر نشان می سازد کلیه مقادیر مذکور با فرض حداقل انرژی مصرفی سیستم ها محاسبه شده است و مصرف واقعی رایانه ها با توجه به طول عمر ، استهلاک ، نحوه استفاده نادرست و ... بیش از مقادیر بیان شده است.
صرفه ریالی و فرهنگ سازی اجرای این طرح می تواند الگوی خوبی برای مصرف صحیح و کاهش مصرف بی رویه انرژی باشد.
 
 
بخش اول : اعمال تنظیمات نرم افزاری داخلی در ویندز XP (بدون هزینه )
خواب زمستانی ویندوز یا Hibernate
خواب زمستانی کامپیوتر یا Hibernate تنظیم بسیار جالب و قابل توجهی است که اکثر کاربران از آن بی اطلاعند . مواقع زیادی پیش می آید که بنا به ضرورت کاری مجبورید سیستم خود را ترک کرده و دوباره به پای سیستم خود بازگشته و کار را ادامه دهید. حال راه حل چیست ؟ برای حل این مساله می توانیم بعد از ساعت اداری به جای خاموش کردن دستگاه رایانه آن را در حال Hibernate قرار دهیم که در این حال کلیه کارهای شما بر روی حافظه هارد دیسک ذخیره شده و بعد از خارج شدن از این حالت دوباره به حالت قبل برمی گردد و مصرف برق کامپیوتر شما در این حال به حدود 3 وات می رسد و تقریبا مثل زمانی است که دستگاه رایانه شما خاموش باشد. همچنین حالت Hibernate در مقایسه با روشن بودن کامپیوتر
(حالت Screen Saver ) مزیت زیادی را در صرفه جویی هزینه برق مصرفی کامپیوتر شما دارد. حال این سوال مطرح می شود که آیا باید دستگاه های رایانه را بعد از ساعت اداری خاموش کرد یا خیر ؟
ممکن است تعجب کنید . اما جواب این است که تفاوت جندانی بین خاموش کردن ( Shut down ) و حالت Hibernate وجود ندارد و با استفاده از این حالت دیگر مجبور نیستید روز بعد زمان زیادی منتظر راه اندازی رایانه خود بمانید ، زیرا دستگاه شما ظرف مدت 30 ثانیه یا کمتر فعال می شود.
در ویندوزهای XP این قابلیت به صورت default فعال نیست. برای فعال سازی حالت خواب شبانه ابتدا به منوی Control Panel رفته سپس بر روی گزینه دبل کلیک می کنیم و از tab های منوی باز شده Power Option قسمت Hibernate را انتخاب می کنیم و سپس گزینه Hibernate Enable را تیک می زنیم و بعد از زمان مورد نظر جهت استفاده از این حالت ، انتخاب آن را Apply و در آخر OK می کنیم.
نظرات در این مورد بسیار متفاوت است. برای مثال مسئولان شرکت معتبر Energy Star عقیده دارند که برای حداکثر صرفه جویی در مصرف برق در هنگام شب کامپیوتر خود را خاموش کنید. ولی در عین حال حالت Hibernate را نفی نمی کنند و از قرار دادن دستگاه رایانه در این حالت پشتیبانی هم می کنند. طبق تحقیقات مدیر برنامه نویسی تجهیزات اداری الکترونیکی شرکت Energy Star حدود 50 درصد از کاربران آمریکایی شب ها از حالت Hibernate استفاده می کنند ، به دلیل آنکه در زمان راه اندازی مجدد رایانه ( که در حدود 3 الی 8 دقیقه طول می کشد) صرفه جویی شود. در ضمن با توجه به ویژگی های ویندوز در کنترل مصرف برق ، کمتر کسی تمایل به خاموش کردن دستگاه خود دارد.
 
 
در زیر به برخی از نتایج منفی روشن و خاموش کردن رایانه اشاره می کنیم :
1- روش و خاموش کردن دستگاه رایانه نسبت به روشن نگه داشتن آن در حالت Hibernate برق بیشتری مصرف می کند.
2- روشن و خاموش کردن دستگاه رایانه موجب استهلاک و خرابی زودرس آن می شود. البته زمانی که دستگاه ، یعنی تغذیه Power و مانیتور شما از پریز برق بیرون است ، دستگاه هیچ برقی مصرف نمی کند ، و حال آن که به دلیل این که کلیه کامپیوترهای شرکت به شبکه محل وصل بوده و ارتباط دارند ، در حدود 2/3 وات برق مصرف می کنند ، که به اندازه مصرف حالت Hibernate است . پس خاموش کردن و از پریز کشیدن دستگاه ها در شرکت کار بیهوده و بی ثمری است.
 
 
استفاده نکردن از برنامه های محافظ صفحه نمایش یا Screen Saver
باید بدانیم که استفاده از این برنامه های نه تنها موجب صرفه جویی در مصرف برق نمی شوند ، بلکه خود وات مصرف بالایی دارند. این برنامه ها حداقل 42 وات انرژی مصرف می کنند و این در حالی است که در مواردی از این برنامه ها که تصاویرشان متحرک تر و سه بعدی هستند ، مصرفشان در حدود 114 وات است . پس بهتر است از حالت Blank در این برنامه ها و یا صفحه سیاه استفاده کرد.
 
 
اعمال تنظیمات Power Option جهت هارد ، مانیتور و حالت های Hibernate و Stand-by
در منوی کنترل پنل ( Control Panel ) ، روی گزینه Power Option دبل کلیک می کنیم . از Tab های موجود در این پنجره ، Tab مربوط به
Power Scheme را انتخاب کرده سپس 5 گزینه قابل تنظیم در ذیل آن مشاهده می کنید.
توجه : ( اکثر سیستم ها در حالت Never یعنی " هرگز تنظیمی نداشته باشد"  قرار دارند ) .
گزینه اول را روی Home/Desk Office تنظیم می کنیم.
گزینه دوم را ، که مربوط به مانیتور است ، روی زمان مورد نظر کاربردی تنظیم می کنیم .
گزینه سوم را ، که مربوط به هارد دیسک است ، روی زمان مورد نظر کاربری تنظیم می کنیم.
گزینه چهارم را ، که مربوط به حالت استندبای است ، روی زمان مورد نظر کاربری تنظیم می کنیم.
گزینه پنجم را ، که مربوط به حالت هایبرنت است ، روی زمان مورد نظر کاربری تنظیم می کنیم.
حال با این تنظیمات چه نتیجه ای حاصل می شود. با اعمال این تنظیمات ، در صورتی که بعد از زمان مورد نظر کاربری ( که پیشنهاد می شود در حدود 10 دقیقه باشد ) دستگاه بدون استفاده رها شود، مصرف برق دستگاه در حدود حداقل 80 درصد کاهش می یابد ، بدون آن که شما اطلاعات خود را از دست بدهید. این در حالی است که خود هارد دیسک ، مادربورد و CPU وات مصرفی بالایی را حتی در حالت روشن و بدون استفاده دارد.
 
 
استفاده از صفحه نمایش تیره :
امروزه اثبات شده که صفحه نمایش های تیره هم مصرف انرژی کمتری دارند و هم برای چشم کاربر ضرر کمتری دارند. حتی نرم افزاری با نام Blackle طراحی شده است که صفحه آغازین گوگل را تیره می کند که خود گوگل با استفاده از همین راه بیش از یک میلیون وات ساعت صرفه جویی کرده است (البته فقط مانیتورهای LCD از این برنامه می توانند استفاده کنند . ) لذا توصیه می شود از صفحه های تیره در سیستم استفاده شود ( چه بر روی Desktop و چه خود صفحه کاربری ویندوز ) که چندین وات صرفه جویی انرژی در پی دارد.
 
 
اعمال تنظیمات صفحه نمایش تیره
در منوی کنترل پنل ( Control Panel ) ، روی گزینه Display دبل کلیک می کنیم . از Tab مربوط به Appearance را انتخاب کرده سپس 3 گزینه قابل تنظیم در ذیل آن مشاهده می کنید. گزینه اول ( Windows and Buttons ) را روی Windows Classic Style تنظیم می کنیم.
گزینه دوم ( Color Scheme ) را روی High Contrast Black تنظیم می کنیم .
گزینه سوم را ، که مربوط به اندازه فونت ها است ، به دلخواه کاربر تنظیم می کنیم.
 
 
بخش دوم : استفاده از تکنولوژی سخت افزاری روز ( هزینه بر ) :
استفاده از مانیتورهای LCD به جای CRT
مانیتورهای CRT به میزان حدودا 250 درصد بیشتر از LCD در همان اندازه ، برق مصرف می کنند . به علاوه ، مانیتورهای روز مجهز به تکنولوژی
Active PFC هستند  که این تکنولوژی علاوه بر مزایای بسیاری که دارد ، در مواقعی که از دستگاه استفاده نمی شود مصرف برق آن را در حدود 80 درصد کاهش می دهد. البته مانیتورهای جدید LED مصرفشان نصف مانیتورهای LCD است.