عمر کامپیوتر چند سال است ؟
 
 

کامپیوترها و در اصل قطعات تشکیل دهنده آنها، دارای طول عمر محدودی هستند و البته عوامل دیگری مانند حمل نادرست، وجود اشکال در قطعات تولیدی و حتی مونتاژ نادرست، می تواند عمر آنها را تا حد زیادی کاهش دهد. به همین دلیل است که کامپیوترها معمولا حدود 5 سال یا کمی بیشتر، بدون خرابی، عمر می کنند. ضمن اینکه عموماً نباید نگران به پایان رسیدن عمر متوسط کامپیوترها باشیم، چرا که عمر مفید یک کامپیوتر، یعنی مدت زمانی که قادر به اجرای نرم افزارهای جدید و مدرن است، خیلی کمتر از عمر متوسط آنهاست. در حقیقت یک کامپیوتر نهایتاً دارای عمر مفیدی به طول 5 سال است. البته مواردی نیز هستند که می توانند عمر یک کامپیوتر را کاهش دهند و در حالی که مدت زیادی از عمر مفید یک کامپیوتر باقی است، آن را از رده خارج کنند.

 

در همین رابطه به عنوان یک بخش مهم و عامل اساسی در طول یک کامپیوتر و به عنوان قطعه ای که سلامت و یا معیوب بودن آن بر روی کل سیستم تاثیر می گذارد، باید گفت که منبع تغذیه در یک PC ، مهمترین بخش و قطعه در حفظ سلامت یک کامپیوتر محسوب می شود، ولی با این وجود از طرف ما با کمترین توجه روبه رو می شوند. باید بپذیریم که بیشتر ما حاضر هستیم برای خرید یک پردازنده و یا کارت گرافیک جدید، مبالغ هنگفتی هزینه کنیم، اما هنگام انتخاب منبع تغذیه، معمولا سعی می کنیم ساده ترین و ارزان ترین نوع آن را انتخاب کنیم، بی خبر از اینکه همین منبع تغذیه به ظاهر بی اهمیت، در اصل یکی از مهمترین قطعات برای حفظ سلامت کامپیوتر است. طبق تحقیقات انجام شده، خرابی های ناشی از منابع تغذیه معیوب، بالاترین درصد خرابی ها و صدمات سخت افزاری را به خود اختصاص می دهند.

 

همچنین از اینکه می گوییم منبع تغذیه یکی از خطرناک ترین قطعات PC است، نباید تعجب کنید. به هر صورت این قطعه به ظاهر بی اهمیت، وظیفه مهمی برعهده دارد. منبع تغذیه باید ولتاژ بالایی برابر با 220 ولت ورودی را به مقدار بسیار کوچکی برابر با 12 ولت که برای تغذیه قطعات مختلف کامپیوترهای مدرن لازم است، تبدیل نماید. هنگامی که یک منبع تغذیه دچار ایراد می شود، جریان الکترونیکی را به صورت نامنظم به قطعات مختلف کامپیوتر ارسال می کند که می تواند به قطعات گران قیمت کامپیوتر شما آسیب بزند.

 

متاسفانه امروز بیشتر منابع تغذیه، توسط شرکت های بی نام و نشانی که کوچکترین توجهی به کنترل کیفیت و بسته بندی صحیح ندارند، تولید شده و در کیس های ارزان قیمت جای می گیرند.

 

به همین دلیل هر روز شاهد تعداد زیادی کامپیوتر هستیم که عمرشان زودتر از موعد به انتها رسیده است و یا دچار مشکلات پیچیده ای هستند که ریشه یابی آنها، سخت دشوار است. مثلاً بی دلیل هنگ می کنند، دچار مشکل اعوجاج در تصویر هستند، سرعت آنها بی دلیل کاهش پیدا کرده است و البته گاهی اوقات آنها به چیزی بیش از قطعات گران قیمت کامپیوتر شما صدمه می زنند.

 

به عبارتی منابع تغذیه معیوب می توانند صدمات جالبی به بار آورده و یا حتی باعث آتش سوزی شوند. اما برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، چه باید کرد؟ البته پیدا کردن راه حل مناسب و جامع، کار ساده ای به نظر نمی رسد، اما یک اصل کلی وجود دارد: همیشه به نام سازنده توجه کنید. البته مسلماً این بهترین راه نیست، اما یکی از ساده ترین و در عین حال مطمئن ترین راه های موجود برای انتخاب یک منبع تغذیه مناسب است. خرید یک قطعه از یک شرکت معتبر و از سازنده های خوشنام که متخصص تولید چنین قطعاتی است، می تواند شما را تا حد زیادی از سلامت قطعه خریداری شده مطمئن کند. برای پیدا کردن این سازندگان معتبر، بهترین راه مراجعه به اینترنت و سایت های معتبر اینترنتی است که چنین قطعاتی را آزمایش کرده و نتایج آن در معرض دید عموم می گذارند. البته طبیعتا برای خرید چنین منابع تغذیه ای، مجبورید پول بیشتری بپردازید، اما مطمئن باشید که کاملا ارزش آن را دارد. راه دیگر برای جلوگیری از خرابی های منبع تغذیه، دور نگاه داشتن کامپیوتر از کف زمین و محیط گرد و خاکی است که معمولا در سطح زمین این گرد و خاک و ذرات آلاینده بیشتر وجود دارند تا در ارتفاع بالاتر(فرضاً سطح یک میز) گرد و خاک موجب تسریع در فرایند خرابی منابع تغذیه می شود و معمولا اولین چیزی را نیز که از کار می اندازد، فن درون آن است.

 

از منبع تغذیه که بگذریم، از سوی دیگر سر هم کردن قطعات کامپیوتر یا به اصطلاح اسمبل کردن، یکی دیگر از مهمترین دلیل بروز خرابی در کامپیوترهای شخصی است. معمولاً اشتباهات انسانی در هر کاری، موجب ایجاد درصد بسیار بالایی از مشکلات و خرابی ها است. حتی کاربران با تجربه نیز گاهی اشتباه می کنند و این اشتباهات گاهی می تواند فاجعه بار باشند. البته بسیاری از قطعات مهم و اصلی کامپیوتر به گونه ای طراحی شده اند که تنها به یک شیوه و در یک جهت قابل نصب هستند، اما حتی این قطعات نیز در معرض مشکلات ایجاد شده در رابطه با نصب ناصحیح قرار دارند. در عین حال مشکلاتی مانند بروز اتصال کوتاه درون کیس نیز می توانند به سرعت باعث ایجاد خرابی شوند.

 

مشکل دیگری نیز که به صورت فراگیری به چشم می خورد، نصب نادرست RAM است که می تواند هم به ماژول حافظه و هم به مادربرد صدمه بزند. به عنوان یک اصل، بسیاری از قطعات کامپیوتر به صورت پیش فرض نباید با یکدیگر تماس پیدا کنند. ضمن اینکه اتصال های اشتباه و یا ناخواسته می تواند باعث عبور مقدار جریان الکترونیکی بیش از آنچه اکثر قطعات کامپیوتر قادر به تحمل آن هستند، بشود. اتصال های کوتاه در سیستم های کامپیوتری، معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که یکی از تجهیزات سیستم به صورت ناصحیح نصب شده باشند و یا قسمت های فلزی یکی از قطعات، با قطعه دیگری برخورد کند. یکی دیگر از دلایل اصلی ایجاد چنین اتصال های ناخواسته ای، پیچ های گمشده ای هستند که گه گاهی از دست شما به درون سیستم می افتند و مثلاً ممکن است بین مادربرد و بدنه کیس قرار بگیردند. نتیجه جنین اتصال کوتاهی می تواند برای کامپیوتر شما فاجعه بار باشد. اگر می خواهید یک سیستم جدید را اسمبل کنید، یا اینکه تجهیزات جدیدی به کامپیوتر قدیمی خود اضافه نمایید، پس از اتمام کار، چند لحظه صبر کنید و مطمئن شوید همه چیز در جای خود قرار گرفته است. اطمینان حاصل کنید هیچ یک از سیم های بدون محافظ با بدنه کیس، یکدیگر و با قطعات مجاور تماس پیدا نکرده باشد. مطمئن باشید که تمامی پیچ های گمشده را یافته اید. فراموش کردن آنها و نادیده گرفتنشان، بعداً می تواند باعث افسوس شما بشود.